Emilia Maria Nożko-Paprocka, urodzona 6 grudnia 1930 roku w Zambrowie, była wybitną polską malarką oraz plastyczką, a także artystką grafiki. Jej życie zakończyło się 4 kwietnia 1980 roku w Warszawie.
Przez lata działalności artystycznej Nożko-Paprocka zyskała uznanie w kręgach kulturalnych, przyczyniając się w znaczący sposób do rozwoju polskiej sztuki.
Życiorys
Emilia Maria Nożko-Paprocka rozpoczęła swoją edukację artystyczną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie miała przyjemność pracować pod okiem wybitnych profesorów, takich jak Edward Czerwiński, Józef Mroszczak oraz S. Poznański. Ukończenie studiów w 1955 roku zaowocowało jej aktywnym uczestnictwem w obszarze sztuki.
Jako członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Plastyków, Nożko-Paprocka specjalizowała się w grafice warsztatowej, w tym drzeworycie i linorycie oraz w grafice użytkowej, tworząc znaki graficzne. Jej kompozycje były prezentowane na licznych wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Artystka była znana jako autorka wielu znaków graficznych, w tym między innymi dla Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich, gdzie stworzyła stylizowaną krowę, którą umieszczano na opakowaniach masła. Również zaprojektowała znak graficzny dla Centralnego Związku Drobiarskiego „Poldrob”, na którym umieszczony był kurczak wpisany w okrąg. Za te osiągnięcia otrzymała liczne nagrody na konkursach artystycznych.
Dodatkowo, Emilia Maria Nożko-Paprocka zajmowała się projektowaniem okładek oraz obwolut do książek, albumów oraz różnorodnych opracowań. Jej talent objawiał się również w projektowaniu znaczków pocztowych, co czyniło jej twórczość wyjątkowo różnorodną.
Po śmierci artystka znalazła swoje ostatnie miejsce spoczynku na cmentarzu w Nowym Rembertowie, w kwaterze VB-14-30.
Wybrana twórczość
Opracowania graficzne książek
Emilia Maria Nożko-Paprocka jest uznaną artystką, która angażowała się w projektowanie graficzne różnych publikacji literackich. Jednym z jej znaczących osiągnięć była okładka książki Biomechanika ćwiczeń fizycznych, autorstwa D. Dońskiego, wydanej przez Sport i Turystykę w 1963 roku.
Kolejnym ważnym projektem, w którym wzięła udział, jest Województwo opolskie • Przewodnik. W tym przypadku opracowała zarówno obwolutę, jak i okładkę książki, która ukazała się w 1967 roku. Oprócz tego, jej talent artystyczny zaowocował w pracy nad Olimpijskimi laurami, gdzie współpracowała z Lesławem Bartelskim, tworząc linoryty do tego dzieła opublikowanego w 1980 roku.
Znaczki pocztowe
Warto także wspomnieć o jej wkładzie w produkcję znaczków pocztowych. W 1977 roku zaprojektowała znaczek poświęcony Obronie cywilnej, a w 1979 roku stworzyła serię znaczków z okazji 60-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Nagrody i wyróżnienia
Emilia Maria Nożko-Paprocka jest uznaną artystką, która zdobyła wiele nagród i wyróżnień w swojej karierze. Oto niektóre z jej najważniejszych osiągnięć:
- III miejsce w konkursie na znak graficzny dla Galerii Sztuki Zachęta, 1966,
- I miejsce na Międzynarodowym Biennale Sztuki za pracę „Sport w sztuce”, Barcelona 1971,
- Brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Figuratywnej, Rzym 1972,
- I nagroda w konkursie na znak graficzny dla firmy POLDROB, 1973,
- Brązowy medal na Wystawie Sztuki Międzynarodowej Federacji Kobiet, Ateny 1973,
- Nagroda główna w konkursie honorowym na znak graficzny International Association for the Scientific Study of Mental Deficiency (IASSIDD), 1975,
- Złoty Wawrzyn Olimpijski za Kompozycje na temat sportu, Warszawa 1976.
Przypisy
- a b Emilia Nożko-Paprocka [online], Zachęta [dostęp 26.12.2023 r.]
- a b Emilia Nożko-Paprocka [online], Agra Art [dostęp 26.12.2023 r.]
- Wawrzyn Olimpijski [online], Polski Komitet Olimpijski [dostęp 26.12.2023 r.]
Oceń: Emilia Maria Nożko-Paprocka