Pomnik Oficera w Zambrowie


Pomnik Oficera II Rzeczypospolitej w Zambrowie, symbol pamięci i hołdu dla żołnierzy, został uroczyście odsłonięty w niedzielę 5 września 2010 roku. Jego lokalizacja, przed Zambrowskim Parkiem Przemysłowym, stanowi idealne tło dla tego wyjątkowego obiektu.

Inicjatywa budowy pomnika zrodziła się z woli Urzędu Miasta Zambrów, który ogłosił ten projekt w maju 2009. W wyniku przeprowadzonego konkursu, podjęto decyzję o realizacji projektu autorstwa Michała Selerowskiego. Co istotne, ten pomnik różni się od innych dzieł tego artysty, bowiem przyjął tradycyjny układ: przedstawia stojącego oficera w mundurze wz. 36, typowym dla okresu II Rzeczypospolitej, umieszczonego na granitowym cokole.

Pomnik ma na celu upamiętnienie dwóch szkół podchorążych rezerwy, które istniały w Zambrowie w czasach II Rzeczypospolitej. Cokół ozdobiony jest emblematami jednostek wojskowych, w tym 71 Pułku Piechoty, który otoczony jest wieńcem laurowym z wyraźnie widoczną liczbą „71” w środku. Dodatkowo znajdują się odznaki związane ze Szkołą Podchorążych Rezerwy Piechoty oraz Mazowiecką Szkołą Podchorążych Rezerwy Artylerii im. gen. Józefa Bema, a także tablica informacyjna.

Przy tworzeniu pomnika, autor wnikliwie konsultował detale umundurowania z Regionalną Izbą Historyczną oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, co świadczy o jego dbałości o historyczną dokładność. W uznaniu za wartość artystyczną swojego dzieła, Michał Selerowski otrzymał Złotego Żubra w kategorii „twórczość i upowszechnianie kultury”, ufundowaną przez burmistrza Zambrowa.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane ze sztuką":

Pomnik żubra w Zambrowie | Fontanna z Lwami w Zambrowie

Oceń: Pomnik Oficera w Zambrowie

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:5