Marek Rutkowski, urodzony 24 marca 1954 roku w Zambrowie, jest postacią znaczącą w polskim życiu politycznym. Jako socjolog i polityk, zdobył uznanie w środowisku akademickim oraz politycznym.
W szczególności jego działalność obejmuje pełnienie funkcji posła na Sejm X kadencji, co odzwierciedla jego zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne kraju.
Życiorys
W 1978 roku Marek Rutkowski zakończył swoją edukację, uzyskując tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Dziewięć lat później, w 1987 roku, podjął studia podyplomowe, które zakończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobył wiedzę z zakresu prawa pracy.
Rutkowski rozpoczął karierę zawodową w Zambrowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Rewolucji Październikowej znajdujących się w Zambrowie. W 1980 roku objął funkcję przewodniczącego komisji zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w swoim zakładzie, a jednocześnie aktywnie redagował i publikował w lokalnym wydaniu „Biuletynu Solidarności”. Jego działalność została przerwana przez stan wojenny, kiedy to został internowany w okresie od 13 grudnia 1981 do 26 marca 1982.
Po wyjściu z internowania, zaangażował się w działalność Klubu Inteligencji Katolickiej, biorąc aktywny udział w organizacji KIK w Zambrowie. Od 1985 roku był także członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego a w 1988 roku dołączył do Towarzystwa Przyjaciół „Powściągliwości i Pracy”.
W 1989 roku Rutkowski zdobył mandat posła w Sejmie X kadencji, reprezentując okręg łomżyński jako kandydat bezpartyjny, przy wsparciu Komitetu Obywatelskiego. W czasie swojej kadencji aktywnie uczestniczył w pracach komisji, w tym Komisji Polityki Społecznej, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Nadzwyczajnej zajmującej się rządowym projektem ustawy konstytucyjnej dotyczącej rozporządzeń wydawanych przez Radę Ministrów z mocą ustawy.
Należał do Porozumienia Centrum, jednak jego ubieganie się o reelekcję w 1991 roku z listy NSZZ „S” nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Po zakończeniu kadencji Rutkowski postanowił wycofać się z polityki i wrócił do pracy w swoim dotychczasowym zakładzie. Później pełnił funkcję prezesa zarządu Spółdzielni Inwalidów „Razem” w Łomży.
W uznaniu jego zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, Marek Rutkowski został w 2013 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat później, w 2018 roku, otrzymał także Krzyż Wolności i Solidarności.
Przypisy
- M.P. z 2018 r. poz. 680
- M.P. z 2013 r. poz. 519
- Była drużyna. „Gazeta Wyborcza”, 16.09.1999 r.
- Marek Rutkowski w Słowniku „Niezależni dla kultury 1976–89”. [dostęp 12.09.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Wiesław Wołosz | Grzegorz Smolar | Waldemar Modzelewski | Mirosław Wądołowski | Stefan Krajewski (samorządowiec) | Eugeniusz Mioduszewski | Lech KołakowskiOceń: Marek Rutkowski