Antoni Sebastian Dembowski, znany z herbu Jelita, urodził się 2 lutego 1682 roku w Zambrowie. Jego życie zakończyło się 17 września 1763 roku w Bętkowie pod Wolborzem.
Był on niezwykle wpływową postacią w historii Polski, pełniąc wiele znaczących ról. Jako duchowny katolicki, Dembowski zyskał sławę jako biskup płocki oraz kujawski. Jego aktywność nie ograniczała się jednak tylko do spraw religijnych.
W roku 1742 objął stanowisko prezydenta Trybunału Skarbowego Koronnego, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy finansowe państwa. W latach 1730–1735 pełnił funkcję referendarza wielkiego koronnego, a do 1730 roku był regentem kancelarii koronnej.
Dodatkowo, w 1725 roku pełnił obowiązki chorążego płockiego, a w 1735 roku został proboszczem w Sochaczewie. Jego działalność obejmowała również stanowiska starosty płockiego, tymbarskiego i będzińskiego, które objął w 1733 roku.
Antoni Sebastian Dembowski był również publicystą i komediopisarzem, co czyni go postacią wszechstronną, która pozostawiła po sobie znaczący ślad w polskiej kulturze i historii.
Życiorys
Antoni Sebastian Dembowski był rodzonym synem Floriana Dembowskiego, który pełnił funkcję sędziego ziemskiego płockiego i był szlachcicem herbu Jelita, oraz Ewy z Ciechanowieckich. W jego rodzinie odnajdziemy również znane postacie, takie jak jego bracia: Mikołaj Dembowski, biskup kamieniecki, oraz Jan Dembowski, biskup sufragan włocławski.
Uzyskał formalne wykształcenie w jezuitach, kształcąc się w miejscowościach takich jak Pułtusk, Płock oraz Warszawa. Po ukończeniu edukacji, Antoni podjął pracę w kancelarii ziemskiej z siedzibą w Czersku. W latach 1700–1705 związany był z dworem kanclerza wielkiego koronnego, a jednocześnie biskupa warmińskiego, Andrzeja Chryzostoma Załuskiego.
W wyniku swojego zaangażowania w tajne ustalenia z Rosją oraz Prusami, w 1705 roku został aresztowany przez Sasa i uwięziony w Dreźnie, gdzie zgromadził się z kanclerzem. Po uwolnieniu, objął posadę sekretarza podkanclerza Jana Szembeka. W czasach konfliktu między Augustem II a Stanisławem Leszczyńskim, Antoni pozostał lojalnym zwolennikiem obozu saskiego.
W 1713 roku wyjechał do Wiednia, pełniąc rolę sekretarza w poselstwie przy Krzysztofie Szembeku, biskupie inflanckim. W trakcie tej podróży zwiedził wiele krajów, w tym Niemcy, Włochy, Francję oraz Holandię. W 1716 roku nastąpiły dalsze awanse – został sekretarzem królewskim i przeniósł się z dworem królewskim do Saksonii. W 1725 roku związał się małżeństwem z Salomeą Zuzanną Rupniewską.
Dembowski zyskał szereg zaszczytów, a w 1730 roku objął funkcję referendarza koronnego. Wspierając politykę dynastii saskiej, został posłem na sejm z województwa płockiego w 1729 roku oraz z ziemi warszawskiej na sejm w 1730 roku. W 1733 roku uczestniczył w sejmie konwokacyjnym jako poseł województwa płockiego. Został także członkiem konfederacji generalnej, która zawiązała się 27 kwietnia 1733 roku.
Po zmarłym Auguście II, Dembowski był aktywnym zwolennikiem kandydatury Augusta III i objął obowiązki referendarskie na jego dworze. Posiadał również tytuły starosty tymbarskiego, będzińskiego oraz płockiego. Jako duchowny został wyświęcony dopiero w 1735 roku, mając 53 lata, po żałobie po śmierci żony Salomei. W tym samym roku podpisał uchwałę Rady Generalnej konfederacji warszawskiej.
6 maja 1737 roku Dembowski został biskupem płockim, a później, 18 grudnia 1752 roku, biskupem kujawskim, jednak nie zrezygnował z działalności politycznej. W dniu 10 lipca 1737 roku podpisał we Wschowie konkordat ze Stolicą Apostolską. W 1748 roku uhonorowany został Orderem Orła Białego. Działał na rzecz duszpasterstwa, promując kult Męki Pańskiej, a także stanowczo występował przeciwko masonerii.
W sferze publicznej Antoni Dembowski wspierał politykę dynastii saskiej. Z jego małżeństwa z Salomeą Zuzanną Rupniewską pochodził syn, Stefan Florian Dembowski, który żył w latach 1728-1802.
Twórczość
Ważniejsze utwory
Antoni Sebastian Dembowski, znany jako ważna figura w polskiej literaturze, zrealizował wiele przemyślanych prac, które wpływały na współczesne myślenie polityczne i społeczne. Wśród najbardziej znaczących publikacji znajdują się:
- „List poufny”, wydany w latach 1731-1734, był broszurą krytyczną skierowaną przeciwko S. Leszczyńskiemu,
- „Refleksje przyjaciela nad Przestrogą braterską”, również z lat 1731-1734, która miała podobny cel jako poprzedni utwór,
- „Mowa… przy zaczęciu sądów relacyjnych”, opublikowana w 1735 roku przez J. Daneykowicza Ostrowskiego w „Swadzie polskiej i łacińskiej” (tom 1), w Lublinie 1745,
- „Recta dioecesoes Plocensis visitandae ratio”, wydana w Warszawie w 1739 roku,
- Około roku 1740 Dembowski naszkicował dzieło dziesięcioarkuszowe, które zostało później rozwinięte przez J.B. Steinhäusera w traktat „De l’état et du gouvernement politique de la République” z 1744 roku,
- Wyciąg z tego traktatu opublikowano pod tytułem „Mémoires sur le gouvernement de la Pologne” w Mannheim w 1759 roku i wznowiono w Amsterdamie w 1770 roku,
- Dodatkowo, przetłumaczenie traktatu na niemiecki nosi tytuł „Grundriss der heutigen Staatsverfassung von Polen”, co miało miejsce w Frankfurcie nad Menem w 1763 roku,
- „Mowa… na sejmie 1740”, która z kolei ukazała się dzięki J. Daneykowiczowi Ostrowskiemu w Lublinie, tom 1, w 1745 roku,
- Broszura „Le Mal endémique des francs-maçons”, wydana 8 czerwca 1745 roku,
- „Refleksja z sumariuszem trzech części dowodów o przyjściu Mesjasza” w książce F.A. Kobielskiego „Światło na oświecenie narodu niewiernego, to jest kazania w synagogach żydowskich miane”, Lwów 1746,
- „Punkt honoru” z 1749 roku, który jest satyrą,
- „Statuta episcopatus Cujaviensis”, opublikowane w Warszawie w 1756 roku,
- „Komedie polskie”, rękopis przechowywany w Bibliotece Załuskich,
- „Wspomnienia”, z fragmentami ogłoszonymi w Dzienniku Warszawskim w 1854 roku, nr 253-255.
Przekłady
Dembowski zajął się także tłumaczeniem dzieł, co wzbogaciło polską literaturę. Jego najsłynniejszym przekładem są:
- „Godzinki męki Pana naszego Jezusa Chrystusa z proroctw i z pisma Starego Testamentu złożone, a na wzór godzin kościelnych rozłożone”, przetłumaczone na język polski i opublikowane w Gdańsku w 1743 roku.
Materiały
Warto również zwrócić uwagę na materiały dotyczące życia Dembowskiego. Wśród nich znajdują się:
- Autobiografia, przechowywana w Bibliotece Krasińskich jako rękopis 3967,
- Materiały rękopiśmienne z Biblioteki Czartoryskich, Teki Szembeka, 446-520; Archiwum Drezdeńskie; oraz Biblioteka Jagiellońska, rękopis nr 6287.
Przypisy
- Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008, 2008, s. 177.
- Urzędnicy centralni i nadworni Polski XIV-XVIII wieku, Kórnik 1992, s. 165.
- Teka Gabryela Junoszy Podoskiego, t. IV, Poznań 1856, s. 16.
- Teka Gabryela Junoszy Podoskiego, t. III, Poznań 1856, s. 300.
- Szymon Konarski, Kanoniczki warszawskie, Paryż 1952, s. 113.
- Uchwała Rady Generalnej Konfederacji, 1735, s. 21.
- Konfederacya generalna omnium ordinum Regni et Magni Ducatus Lithuaniae na konwokacyi generalney Warszawskiej uchwalona [...] 27 kwietnia 1733, s. 46.
- Kuryer Polski. 1733, nr 169, supplement.
- Vetera monumenta Poloniae et Lithuaniae gentiumque finitimarum historiam illustrantia maximam partem nondum edita ex tabulariis Vaticanis, deprompta collecta ac serie chronologica disposita. T. 4, Ab Innocentio PP. XII usque ad Pium PP. VI 1697-1775, wydał Augustyn Theiner, Rzym 1864, s. 126.
- Trybunał Skarbu Koronnego z Duchem S. wszystkim na dobre wychodzącym, kazaniem w Poniedziałek świąteczny w 1742 w Warszawie, druk. JKM. y Rzpltey XX. Schol. Piarum fol., 10 ark. WYSOCKI Samuel.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Grzegorz Ciecierski | Józef Michalik | Helena Czernek | Tomasz Żąda | Anna Turska | Dariusz Sapiński | Dorota Katarzyna Sokołowska | Natan SmolarOceń: Antoni Sebastian Dembowski