UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zambrów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Natan Smolar


Natan Smolar, który urodził się w 1901 roku w Zambrowie, a zmarł w 1943 roku, był osobą o niezwykle ciekawej historii. Był polsko-żydowskim nauczycielem, który w okresie niemieckiej okupacji podjął współpracę z grupą Oneg Szabat.

Jego działalność w czasach wojny była niezwykle ważna, stanowiąc istotny element wspierający społeczność żydowską. Grupa Oneg Szabat, której częścią był Smolar, angażowała się w gromadzenie informacji na temat sytuacji Żydów w Warszawie, a także w dokumentowanie tragicznych wydarzeń tamtych lat.

Życiorys

Natan Smolar ukończył seminarium nauczycielskie w Wilnie. Był aktywnym członkiem partii Poalej Syjon-Lewica, a w okresie dwudziestolecia międzywojennego nauczał języka żydowskiego.

Po rozpoczęciu II wojny światowej Smolar znalazł się na wschodzie Polski, osiedlając się w Białymstoku, gdzie podjął pracę jako nauczyciel. Gdy miasto to zostało zajęte przez Niemców, wrócił do Warszawy. W stolicy, w warszawskim getcie, pełnił rolę nauczyciela oraz kierownika szkoły im. Bera Borochowa, której siedziba znajdowała się przy ul. Nowolipki 68.

W ramach swoich działań Smolar był współorganizatorem kuchni dla dzieci żydowskich, działającej w szkole, a także angażował się w popularyzację literatury w języku jidysz wśród najmłodszych. Dodatkowo współpracował z grupą Oneg Szabat, która tworzyła archiwum getta warszawskiego, dostarczając do niego cenne materiały dokumentujące życie społeczności żydowskiej.

Niestety, Natan Smolar zginął prawdopodobnie krótko po wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Przypisy

  1. Natan Smolar, member of Po'alei Zion - Left, a teacher [online], infocenters.co.il [dostęp 21.12.2018 r.]
  2. Imię: Natan Nazwisko: Smolar [online], new.getto.pl [dostęp 21.12.2018 r.]
  3. a b c Nowolipki 68 [online], nplp.pl [dostęp 21.12.2018 r.]
  4. a b c d Aleksandra Bańkowska, Tadeusz Epsztein (opr.) – Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 11, Ludzie i prace "Oneg Szabat" (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2013) str. XXI

Oceń: Natan Smolar

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:8