Pruszki-Jabłoń to interesująca część miasta Zambrów, znajdująca się w malowniczym województwie podlaskim, które jest znane z pięknych krajobrazów i bogatej kultury regionalnej.
Ta część miasta, zlokalizowana w powiecie zambrowskim, kiedyś nosiła status wsi, co podkreśla jej historyczny rozwój oraz zmiany, jakie zaszły w tej okolicy na przestrzeni lat.
Historia
W latach 1921–1939 wieś Pruszki-Jabłoń znajdowała się w obrębie województwa białostockiego, konkretnie w powiecie łomżyńskim, w gminie Długobórz.
Zgodnie z danymi zawartymi w Powszechnym Spisie Ludności z 1921 roku, miejscowość ta miała zaledwie 21 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 11 budynków mieszkalnych. Pruszki-Jabłoń podlegały pod parafię rzymskokatolicką w Zambrowie, a jej sprawy prawne nadzorowały Sąd Grodzki w Zambrowie oraz Sąd Okręgowy w Łomży. Wszelkie kwestie pocztowe były obsługiwane przez lokalny urząd w Zambrowie.
W wyniku inwazji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku wieś ta znalazła się pod okupacją sowiecką. Sytuacja zmieniła się w czerwcu 1941 roku, kiedy to miejscowość została objęta niemiecką okupacją. Od 22 lipca 1941 roku do momentu wyzwolenia, Pruszki-Jabłoń były częścią okręgu białostockiego w ramach III Rzeszy.
W dniu 18 sierpnia 1945 roku wieś została wydzielona z województwa warszawskiego i ponownie przyłączona do województwa białostockiego. Natomiast w latach 1975–1998 Pruszki-Jabłoń administracyjnie należały do województwa łomżyńskiego.
Przypisy
- Bezirk Bialystok [online], www.territorial.de [dostęp 16.04.2020 r.]
- Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
- Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z oznaczeniem terytorjalnie im właściwych władz i urzędów oraz urządzeń komunikacyjnych, Przemyśl, Warszawa 1933, s. 1379.
- Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych, t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 50.
- Dz.U. z 1945 r. nr 27, poz. 167
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Olimpia Zambrów | I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie | Wieża ciśnień w Zambrowie | Cmentarz w Zambrowie | Południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa | Stadion Miejski w Zambrowie | Obwodnica Zambrowa | Cmentarz jeńców radzieckich w ZambrowieOceń: Pruszki-Jabłoń